Windows Disk GPT Çözümü

Bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız yada yeni bir disk alarak kurulum yapmaya çalışıyorsanız bazı durumlarda Windows bu diske yüklenemez seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası alabilirsiniz. İlgili hatayı aldığınızda disk seçim ekranında herhangi bir işlem yapmanıza izin vermez ve kuruluma devam edemezsiniz.

GBT stilinde hatasını almanız durumunda yapmanız gereken bir kaç işlem vardır. Windows komut satırını açarak diskinizin biçimlendirerek formatını değiştirebilirsiniz. İşlem sonrası kurulumunuzu başarılı bir şekilde sonlandıracaksınız.

UYARI: Bu işlemi yapmadan önce C ve D sürücülerinin yedeğini almanızı öneririm. Tek hard diski C ve D şeklinde ikiye bölmüşseniz, iki bölüm de biçimlendirilecektir. İki farklı HDD varsa, 3. adımda formatlamak istediğiniz diski seçtiğinizden emin olun.

SHIFT + F10 tuşlarına basın. Ms-DOS komut istemi açılacak sırasıyla:
1. diskpart yazın enter’layın.
2. list disk yazın enter’layın.
3. select disk 0 yazın enter’layın (Burada birden çok disk çıkabilir. Hangi diski seçtiğinize dikkat etmelisiniz).
4. clean yazın enter’layın. (NOT: Bu işlemi yaptığınızda sürücünüz biçimlendirilmiş (format atılmış) olur. Veri kaybı yaşamamak için bu işlemi yapmadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririm)
5. convert MBR yazın enter’layın. (Eğer GPT’ye dönüştürmeniz gerekiyorsa convert GPT yazmalısınız)

Şevket Turgut YAZICI

Merhaba! Benim Adım Şevket Turgut YAZICI dahinet.com kurucusu ve sahibiyim. Web siteleri üzerinde SEO çalışması ve hızlandırma projeleri üzerine çalışıyorum. Bilgi sahibi olduğum konular hakkında makaleler hazırlıyorum. Fotoğraf - Web Tasarım - Bilgi işlem #seo #sem #photoshop #wordpress #php-fusion #html5 #css #MySQL #Php #cwp #vps #vds #dedicated #server managed #dahinet

1 Response

  1. Rıdvan dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler sorunum çözüldü

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: